thumb_29265_4_Khaneh_ey_Dar_Shiraz

مجموعه داستان کوتاه از شخصیتی از آگاتا کریستی به نام پارکر پاین و با نام خانه ای در شیراز ترجمه شده است.
آگاتا کریستی در طول زندگی خود سه بار به ایران سفر کرد. بعد از ازدواج با همسر دوم و باستان‌ شناس خود در سال ۱۹۳۰، شانس سفر به ایران را یافت. آگاتا کریستی در سال ۱۹۳۱همراه همسر و هیأت باستان‌شناسی بریتانیا وارد عراق شد و از آن جا به ایران سفر کرد. او و همسرش ابتدا به همدان سپس به تهران و بعد به شیراز رفتند. او در زندگی‌نامه‌اش درباره شیراز نوشته ‌است: « خوب یادم است که شیراز چقدر قشنگ بود. باغ‌های شیراز مثل یک زمرد سبز خالص بودند که رگه‌هایی از خاکستری و قهوه‌ای را در خود جای داده بودند. شیراز یک زمرد سبز زیباست». آگاتاکریستی و همسرش در مدت اقامت خود در شیراز ، خانه قدیمی و زیبایی را دیدند که اتاق­ها و ارسی‌های زیبایش آن­ها را مجذوب کرده بود. ظاهراً این خانه «نارنجستان قوام» بوده است که بر ذهن نویسنده تأثیر فراوان گذاشته بود و بعدها داستان کوتاه«خانه‌ای در شیراز» را به یاد آن خانه نوشت. آن­ها سپس از شیراز به اصفهان و بعد به انگلستان رفتند. سفر دوم او در سال ۱۹۵۸ میلادی بود که دو هفته در شیراز اقامت داشتند. آخرین سفر آگاتاکریستی در سال ۱۹۷۱ بود. در دهه هفتاد میلادی هتل شاه عباس اصفهان نمای صحنه‌ای از فیلم«ده هنری کوچک» بود که بر اساس یکی از داستان‌های آگاتا کریستی ساخته شد.
آگاتا کریستی در اتوبیوگرافی‌اش درباه شهر شیراز و زیبایی‌های آن نوشته: «خوب یادم هست که شیراز چقدر قشنگ بود. باغ‌های شیراز مثل یک زمرد سبز خالص بودند که رگه‌هایی از خاکستری و قهوه ای را در خود جای داده بودند. شیراز یک زمرد سبز زیباست!» آگاتا کریستی و ماکس در مدت اقامت در شیراز خانه قدیمی ‌زیبایی را دیدند که اتاق‌ها و ارسی‌های زیبای آن آنها را به شدت مجذوب خود کرده بود. این خانه که گویا نارنجستان قوام بود آن قدر بر ذهن بانوی نویسنده تأثیر گذاشت که بعد در داستان کوتاه «خانه‌ای در شیراز» یاد این خانه را زنده کرد. آنها از شیراز به اصفهان می‌روند؛ سرزمینی که آگاتا بعدها از آن به عنوان شهر محبوبش یاد می‌کرد. سال‌ها بعد در دهه ۷۰ میلادی هتل شاه عباس اصفهانی نمای صحنه ای از فیلم «ده هنری کوچک» او شد. ماکس و آگاتا دوباره بعد از جنگ جهانی دوم به خاورمیانه برمی‌گردند؛ او در سال ۱۹۴۹ کتاب «بازگشت به بغداد» را نوشت. شخصیت اصلی این رمان پرفروش یک باستان شناس دیوانه و پریشان بود و ماجراهای کتاب هم مربوط به همین سفر می‌شد. کار تحقیق ماکس مالون در منطقه نمرود عراق تا سال ۱۹۵۸ طول کشید و دوباره زوج معروف در راه بازگشت به شیراز آمدند و دو هفته در آنجا ماندند. آخرین سفر ماکس و آگاتا به ایران در ۱۹۷۱ بود؛ شش سال قبل از مرگ آگاتا کریستی. در همین سفر بود که از طرف دولت ایران به آگاتا کریستی نشان افتخار داده شد. ماجرای آن جمله معروف کریستی که «این داستان، داستان پلیسی خوبی است، اما مال من نیست» هم در همین سفر بوده. وقتی کتابی از او را پیش اش می‌برند تا امضا کند، می‌پرسد کدام کتابش است. داستان را برایش تعریف می‌کنند و خانم جنایت می‌گوید: خوب است اما مال من نیست.

 

 راهنمای دانلود

 قسمت دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها مراتب را از طریق قسمت تماس با ما یا نظرات همان پست جهت اصلاح لینک اطلاع دهید.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید .
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

دیدگاه بگذارید

5 دیدگاه‌ها در "تحقیقات پارکر پاین (آگاتا کریستی)"

avatar
500
shalizeh
مهمان

دوستتون دارم

مهر
مهمان

سلام.سایتِ ما، سایت معرفی کتاب و البته فروش کتابه 🙂 تشریف بیارید سر بزنید و مشارکت کنید خوشحال میشیم 🙂

مینا
مهمان

بسیار ممنونم از زحمتی که میکشید. عمده کتابهای آگاتا کریستی رو من از اینجا دانلود کردم و خوندم.

wpDiscuz